ISIN КОД: BG9000013219, ЕИК: 177489964
Националният инвестиционен фонд се управлява от
Управляващо дружество "ЕФ Асет Мениджмънт" АД, ЕИК 131422901
ЦЕЛИ И ИНВЕСТИЦИОННА ПОЛИТИКА
1. Активите на фонда се инвестират в:
- акции в дружества и други ценни книжа, еквивалентни на акции в дружества;
- ипотечни облигации и други дългови ценни книжа, издадени от български или чуждестранни банки, допуснати до или търгувани на регулиран пазар в Република България, в друга държава членка или в трета страна посочена в списък, одобрен от Комисията по предложение на заместник-председателя;
- корпоративни облигации, други дългови ценни книжа и инструменти на паричния пазар, допуснати до или търгувани на регулиран пазар;
- други прехвърляеми ценни книжа, които дават право за придобиване на прехвърляеми ценни книжа чрез записване или извършване на замяна.
- във влогове в банки, платими при поискване или при които съществува правото да бъдат изтеглени по всяко време, при условие че банката е със седалище в Република България или в друга държава членка, а ако е със седалище в трета държава – при условие че е обект на благоразумни правила, които с решение на комисията по предложение на заместник-председателя са определени за еквивалентни на тези съгласно правото на Европейския съюз.
- сертификати върху ценни (благородни) метали.
- договори за покупка или продажба на финансови инструменти с уговорка за обратно изкупуване (репо-сделки).
- Фондът може да инвестира 98 % от активите си в банкови депозити в банки, платими при поискване или при които съществува правото да бъдат изтеглени по всяко време, при условие че банката е със седалище в Република България или в друга държава членка, а ако е със седалище в трета държава – при условие че е обект на благоразумни правила, които с решение на комисията по предложение на заместник-председателя са определени за еквивалентни на тези съгласно правото на Европейския съюз. Максималната стойност на депозитите в една кредитна институция не може да надвишава 50 % от активите на фонда.
- Фондът поддържа не по-малко от 2% от активите си в парични средства.
2. Инвеститорите могат да закупят или да предявят за обратно изкупуване дялове в офиса на УД на адрес: гр. София 1592, бул. “Христофор Колумб” № 43 всеки работен ден от 09.00 часа до 17.00 часа.
3. Националният Договорен Фонд не е ориентиран към инвестиции в определен промишлен или друг пазарен сектор. Националният Договорен Фонд инвестира основно в ценни книжа, търгувани в България и в други държави членки.
4. Получените от националния договорен фонд дивиденти не се разпределят между инвеститори, а увеличават нетната стойност на активите му.
5. Правилата на Фонда позволяват прилагане на подходящи стратегии и техники за предпазване от пазарен, валутен и други рискове (“хеджиране”): сделки с опции, фючърси, суапове и други деривати. Факторите, които се очаква да определят резултата на Фонда от тези операции, са: доходност на активите, ефективност на използваните техники на хеджиране, ликвидност на пазарите и др. Сделките с деривати са свързани с различни и по-високи рискове, отколкото при традиционните инвестиции. Няма сигурност, че подобни сделки и техники, ако бъдат осъществени, ще бъдат успешни.
6. Националният договорен фонд не е предприятие по смисъла на Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и не е колективна инвестиционна схема.
ПРОФИЛ НА РИСКА И НА ДОХОДНОСТТА
ОБОБЩЕН ПОКАЗАТЕЛ ЗА РИСКА (ОПР)
Показателят за риск е основан на 5 годишен хоризонт на задържане на инвестицията. ОПР показва вероятността от парична загуба в резултат на пазарната динамика.
Съгласно приетата методология на фонда е определена категория на риск 5 от общо 7 степени (1=„най-нисък риск“, 2=„нисък риск“, 3=„среднонисък риск“, 4=„среден риск“, 5=„средновисок риск“, 6=„втори по значение риск“, 7=„най-висок риск“), отговаряща на среден риск. ОПР има за цел да предостави насока относно нивото на риска на фонда и потенциала му за реализиране на доход.
Други рискови фактори, на които са подложени инвеститорите в дялове не Фонда, които не са обхванати в индикатора са:
- Лихвен - рискът промените в пазарните лихвени проценти да се отразят неблагоприятно върху дохода или стойността на активите на Фонда;
- Кредитен - рискът емитентът на дългови ценни книжа и инструменти на паричния пазар, съответно лицето предоставило обезпечение, да бъде в невъзможност да изпълни своите задължения, в частност да изплати навреме главницата и/или дължимите лихви;
- Ликвиден - рискът при определени условия да се окаже трудно или невъзможно Управляващото Дружество да продаде притежавани от Фонда ценни книжа или инструменти на паричния пазар на изгодна цена;
- Оперативен риск - Възможността да се реализират загуби, свързани с грешки или несъвършенства в системата на организация, неблагоприятни външни събития от нефинансов характер.
- Рискове от използване на деривати;
- Други рискове като пазарен, валутен, инфлационен, политическия риск, управленския риск.